Heatindelningar

fre 20.5.2022

5 x 80 m flickor grundskolor årskurserna 1 - 6

Försök

28 heat

218 lag

Heat 1 upprop klockan 13:15, start klockan 13:30
1 61 Hoplaxskolan (4)
2 163 Övermalax skola (2)
3 77 Kyrkfjärdens skola
4 100 Norra Korsholms skola
5 96 Mårtensdals skola
6 25 Dickursby skola (2)
7 157 Zacharias Topeliusskolan (2)
8 42 Gripsholmsskolan (3)
Heat 2 upprop klockan 13:18, start klockan 13:33
1 94 Malms skola (8)
2 148 Vårberga skola (2)
3 74 Kvarnbackens skola
4 22 Degerö lågstadieskola
5 162 Övermalax skola
6 152 Yttermalax skola (2)
7 116 Kyrkoby skola (2)
8 160 Zachariasskolan (4)
Heat 3 upprop klockan 13:21, start klockan 13:36
1 53 Grundskolan Norsen (5)
2 101 Norra Korsholms skola (2)
3 36 Granhultsskolan
4 147 Vårberga skola
5 105 Oxhamns skola
6 59 Hoplaxskolan (2)
7 3 Albert Edelfelts skola / Språkbadet (2)
8 96 Minervaskolan (3)
Heat 4 upprop klockan 13:24, start klockan 13:39
1 43 Gripsholmsskolan (4)
2 96 Mosebacke skola (2)
3 1 Boställsskolan
4 133 Sundom skola
5 49 Grundskolan Norsen
6 27 Drumsö lågstadieskola (2)
7 113 Sannäs skola (2)
8 138 Söderkulla skola (3)
Heat 5 upprop klockan 13:27, start klockan 13:42
1 40 Granhultsskolan (5)
2 133 Strömborgska skola (2)
3 69 Kottby Lågstadieskola
4 112 Sannäs skola
5 64 Karamalmens skola
6 108 S:t Karins svenska skola (2)
7 34 Generalshagens skola (2)
8 60 Hoplaxskolan (3)
Heat 6 upprop klockan 13:30, start klockan 13:45
1 91 Malms skola (5)
2 95 Minervaskolan (2)
3 34 Gerby skola
4 97 Nedervetil skola
5 58 Hoplaxskolan
6 67 Katarinaskolan (2)
7 2 Boställsskolan (2)
8 39 Granhultsskolan (4)
Heat 7 upprop klockan 13:33, start klockan 13:48
1 92 Malms skola (6)
2 33 Forsby skola (2)
3 165 Lappfjärd skola
4 24 Dickursby skola
5 164 Övernäs skola
6 125 Solf skola (2)
7 35 Gerby skola (2)
8 21 Cygnaeus skola (3)
Heat 8 upprop klockan 13:36, start klockan 13:51
1 17 Centrumskolan i Hangö (4)
2 37 Granhultsskolan (2)
3 82 Lagstads skola
4 138 Vasa övningsskola
5 156 Zacharias Topeliusskolan
6 110 Sandsund skola (2)
7 120 Skräbböle skola (2)
8 103 Norra Korsholms skola (4)
Heat 9 upprop klockan 13:39, start klockan 13:54
1 142 Vasa övningsskola (5)
2 159 Zachariasskolan (3)
3 6 Björneborgs svenska samskola
4 71 Kristinestads skola
5 95 Mosebacke skola
6 131 Storängens skola (2)
7 129 Stenbackens skola (2)
8 29 Drumsö lågstadieskola (4)
Heat 10 upprop klockan 13:42, start klockan 13:57
1 63 Hoplaxskolan (6)
2 78 Kyrkfjärdens skola (2)
3 14 Centrumskolan i Hangö
4 93 Mikaelskolan
5 116 Sirkkala skola
6 88 Malms skola (2)
7 31 Eklöfska skola (2)
8 51 Grundskolan Norsen (3)
Heat 11 upprop klockan 13:45, start klockan 14:00
1 64 Hoplaxskolan (7)
2 83 Lagstads skola (2)
3 13 Centralskolan
4 73 Kungsgårdsskolan
5 107 S:t Karins svenska skola
6 4 Amosparkens skola (2)
7 11 Botby grundskola (2)
8 153 Yttermalax skola (3)
Heat 12 upprop klockan 13:48, start klockan 14:03
1 52 Grundskolan Norsen (4)
2 86 Leppätien koulu (3)
3 79 Källbo skola
4 99 Nordsjö lågstadieskola
5 161 Åshöjdens grundskola
6 114 Seminarieskolan (2)
7 118 Sjundeå svenska skola (2)
8 90 Malms skola (4)
Heat 13 upprop klockan 13:51, start klockan 14:06
1 57 Grundskolan Norsen (9)
2 76 Kvarnbackens skola (3)
3 68 Koskeby skola
4 89 Mattlidens skola
5 135 Svenska skolan i Hyvinge
6 104 Näs skola (2)
7 32 Eklöfska skola (3)
8 111 Sandsund skola (3)
Heat 14 upprop klockan 13:54, start klockan 14:09
1 54 Grundskolan Norsen (6)
2 12 Brändö lågstadieskola (2)
3 26 Drumsö lågstadieskola
4 31 Finno skola
5 115 Kyrkoby skola
6 80 Källbo skola (2)
7 14 Centralskolan (2)
8 114 Sannäs skola (3)
Heat 15 upprop klockan 13:57, start klockan 14:12
1 62 Hoplaxskolan (5)
2 102 Norra Korsholms skola (3)
3 32 Forsby skola
4 30 Eklöfska skola
5 142 Vikinga skola
6 76 Kvevlax lärcenter (2)
7 65 Karamalmens skola (2)
8 118 Sirkkala skola (3)
Heat 16 upprop klockan 14:00, start klockan 14:15
1 56 Grundskolan Norsen (8)
2 150 Winellska skolan (2)
3 8 Bobäcks skola
4 106 Risö skola
5 151 Yttermalax skola
6 134 Sundom skola (2)
7 100 Nordsjö lågstadieskola (2)
8 18 Centrumskolan (3)
Heat 17 upprop klockan 14:03, start klockan 14:18
1 13 Botby grundskola (4)
2 94 Mikaelskolan (2)
3 16 Centrumskolan
4 63 Höjdens skola
5 119 Skräbböle skola
6 85 Leppätien koulu (2)
7 140 Vasa övningsskola (3)
8 28 Drumsö lågstadieskola (3)
Heat 18 upprop klockan 14:06, start klockan 14:21
1 93 Malms skola (7)
2 50 Grundskolan Norsen (2)
3 19 Cygnaeus skola
4 11 Brändö lågstadieskola
5 124 Solf skola
6 15 Centrumskolan i Hangö (2)
7 139 Vasa övningsskola (2)
8 87 Leppätien koulu (4)
Heat 19 upprop klockan 14:09, start klockan 14:24
1 141 Vasa övningsskola (4)
2 145 Vindängens skola (2)
3 20 Dalsbruks skola
4 103 Näs skola
5 170 Uomarinteenkoulu
6 7 Björneborgs svenska samskola (2)
7 135 Sundom skola (3)
8 57 Haga skola (3)
Heat 20 upprop klockan 14:12, start klockan 14:27
1 55 Grundskolan Norsen (7)
2 106 Oxhamns skola (2)
3 55 Haga skola
4 87 Malms skola
5 159 Strandnäs skola
6 127 Staffansby lågstadieskola (2)
7 117 Sirkkala skola (2)
8 38 Granhultsskolan (3)
Heat 21 upprop klockan 14:15, start klockan 14:30
1 155 Yttermalax skola (5)
2 41 Gripsholmsskolan (2)
3 2 Albert Edelfelts skola / Språkbadet
4 132 Strömborgska skola
5 157 Zachariasskolan
6 56 Haga skola (2)
7 122 Smedsby-Böle skola (2)
8 12 Botby grundskola (3)
Heat 22 upprop klockan 14:18, start klockan 14:33
1 58 Grundskolan Norsen (10)
2 75 Kvarnbackens skola (2)
3 3 Amosparkens skola
4 153 Ytternäs lågstadium
5 143 Villa skola
6 90 Mattlidens skola (2)
7 89 Malms skola (3)
8 109 S:t Karins svenska skola (3)
Heat 23 upprop klockan 14:21, start klockan 14:36
2 121 Skräbböle skola (3)
3 10 Botby grundskola
4 18 Chydenius skola
5 128 Stenbackens skola
6 70 Kottby Lågstadieskola (2)
7 137 Söderkulla skola (2)
8 16 Centrumskolan i Hangö (3)
Heat 24 upprop klockan 14:24, start klockan 14:39
2 74 Kungsgårdsskolan (2)
3 66 Katarinaskolan
4 126 Staffansby lågstadieskola
5 149 Winellska skolan
6 65 Kaskö svenska skola
7 21 Dalsbruks skola (2)
8 156 Ytternäs lågstadium (4)
Heat 25 upprop klockan 14:27, start klockan 14:42
2 165 Övernäs skola (2)
3 84 Leppätien koulu
4 117 Sjundeå svenska skola
5 136 Söderkulla skola
6 113 Seminarieskolan
7 154 Ytternäs lågstadium (2)
8 3 Boställsskolan (3)
Heat 26 upprop klockan 14:30, start klockan 14:45
2 17 Centrumskolan (2)
3 75 Kvevlax lärcenter
4 33 Generalshagens skola
5 144 Vindängens skola
6 94 Minervaskolan
7 123 Smedsby-Böle skola (3)
8 154 Yttermalax skola (4)
Heat 27 upprop klockan 14:33, start klockan 14:48
2 158 Zachariasskolan (2)
3 40 Gripsholmsskolan
4 137 Terjärv skola
5 118 Sjökulla skola
6 120 Smedsby skola
7 143 Vikinga skola (2)
8 155 Ytternäs lågstadium (3)
Heat 28 upprop klockan 14:36, start klockan 14:51
2 72 Kristinestads skola (2)
3 121 Smedsby-Böle skola
4 91 Maxmo Kyrkoby skola
5 130 Storängens skola
6 109 Sandsund skola
7 20 Cygnaeus skola (2)
8 151 Winellska skolan (3)

Gatustafett 5-manna mixed små grundskolor årskurserna 1 - 6

Final

1 heat

65 lag

Heat 1 upprop klockan 14:40, start klockan 15:05
1 213 Replot-Björkö skola
2 236 Västra Närpes skola
3 218 Socklot skola
4 233 Vendlaskolan
5 205 Petalax skola
6 189 Kapellby skola
7 209 Pojo kyrkoby skola
8 184 Grännäs skola
9 224 Särkimo skola
10 203 Månsas lågstadieskola
11 195 Kullo skola
12 201 Munsala skola
13 182 Degerby skola
14 221 Svartå skola
15 226 Såka skola
16 186 Gumbostrands skola
17 179 Boxby skola
18 235 Västersundoms skola
19 199 Molpe skola
20 190 Kirjala skola
21 210 Pyttis svenska skola
22 177 Borgby skola
23 196 Kyrkbackens skola
24 219 Solbrinkens skola
25 234 Virkby skola
26 193 Korsnäs kby skola
27 239 Yttermark skola
28 183 Eckerö lågstadium
29 227 Södra Paipis skola
30 188 Hindhår skola
31 207 Pjelax skola
32 231 Tessjö skola
33 215 Rödskogs skola
34 222 Lahden ruotsinkielinen koulu
35 211 Pörtom skola
36 243 Övermark skola
37 216 Salpar skola
38 229 Taklax skola
39 178 Borgby skola (2)
40 214 Replot-Björkö skola (2)
41 223 Lahden ruotsinkielinen koulu (2)
42 185 Grännäs skola (2)
43 187 Gumbostrands skola (2)
44 206 Petalax skola (2)
45 208 Pjelax skola (2)
46 232 Tessjö skola (2)
47 212 Pörtom skola (2)
48 220 Solbrinkens skola (2)
49 202 Munsala skola (2)
50 191 Kirjala skola (2)
51 225 Särkimo skola (2)
52 237 Västra Närpes skola (2)
53 240 Yttermark skola (2)
54 230 Taklax skola (2)
55 204 Månsas lågstadieskola (2)
56 228 Södra Paipis skola (2)
57 200 Molpe skola (2)
58 194 Korsnäs kby skola (2)
59 244 Övermark skola (2)
60 197 Kyrkbackens skola (2)
61 245 Övermark skola (3)
62 241 Yttermark skola (3)
63 238 Västra Närpes skola (3)
64 192 Kirjala skola (3)
65 246 Övermark skola (4)

8 x 50 m mixed grundskolor årskurserna 1 - 4

Försök

18 heat

139 lag

Heat 1 upprop klockan 15:20, start klockan 15:35
1 48 Grundskolan Norsen (6)
2 128 Stenbackens skola
3 125 Språkbadsskolan
4 190 Kirjala skola
5 156 Zacharias Topeliusskolan
6 144 Vindängens skola
7 137 Söderkulla skola (2)
8 60 Hoplaxskolan (3)
Heat 2 upprop klockan 15:23, start klockan 15:38
1 121 Skräbböle skola (3)
2 189 Kapellby skola
3 81 Lagmans skola
4 74 Kvarnbackens skola
5 142 Vikinga skola
6 176 Billnäs skola
7 129 Stenbackens skola (2)
8 34 Generalshagens skola (2)
Heat 3 upprop klockan 15:26, start klockan 15:41
1 67 Karamalmens skola (4)
2 149 Winellska skolan
3 26 Drumsö lågstadieskola
4 229 Taklax skola
5 2 Albert Edelfelts skola / Språkbadet
6 89 Mattlidens skola
7 32 Finno skola (2)
8 9 Bobäcks skola (2)
Heat 4 upprop klockan 15:29, start klockan 15:44
1 152 Winellska skolan (4)
2 179 Boxby skola
3 10 Botby grundskola
4 116 Sirkkala skola
5 236 Västra Närpes skola
6 11 Brändö lågstadieskola
7 44 Grundskolan Norsen (2)
8 33 Finno skola (3)
Heat 5 upprop klockan 15:32, start klockan 15:47
1 140 Vasa övningsskola (3)
2 184 Grännäs skola
3 14 Centrumskolan i Hangö
4 126 Staffansby lågstadieskola
5 235 Västersundoms skola
6 43 Grundskolan Norsen
7 240 Yttermark skola (2)
8 64 Höjdens skola (2)
Heat 6 upprop klockan 15:35, start klockan 15:50
1 163 Åshöjdens grundskola (3)
2 151 Yttermalax skola
3 95 Mosebacke skola
4 69 Kottby Lågstadieskola
5 175 Bemböle skola
6 78 Kyrkostrands skola
7 12 Brändö lågstadieskola (2)
8 150 Winellska skolan (2)
Heat 7 upprop klockan 15:38, start klockan 15:53
1 61 Hoplaxskolan (4)
2 198 Kyrkoby Skola, Vanda
3 64 Karamalmens skola
4 147 Vårberga skola
5 96 Mårtensdals skola
6 130 Storängens skola
7 83 Lagstads skola (2)
8 95 Minervaskolan (2)
Heat 8 upprop klockan 15:41, start klockan 15:56
1 46 Grundskolan Norsen (4)
2 119 Skräbböle skola
3 68 Koskeby skola
4 19 Cygnaeus skola
5 161 Åshöjdens grundskola
6 58 Hoplaxskolan
7 15 Centrumskolan i Hangö (2)
8 58 Helsingin Rudolf Steiner -koulu (2)
Heat 9 upprop klockan 15:44, start klockan 15:59
1 151 Winellska skolan (3)
2 231 Tessjö skola
3 33 Generalshagens skola
4 193 Korsnäs kby skola
5 91 Maxmo Kyrkoby skola
6 162 Övermalax skola
7 75 Kvarnbackens skola (2)
8 45 Grundskolan Norsen (3)
Heat 10 upprop klockan 15:47, start klockan 16:02
1 47 Grundskolan Norsen (5)
2 239 Yttermark skola
3 57 Helsingin Rudolf Steiner -koulu
4 117 Sjundeå svenska skola
5 115 Kyrkoby skola
6 121 Smedsby-Böle skola
7 20 Cygnaeus skola (2)
8 120 Skräbböle skola (2)
Heat 11 upprop klockan 15:50, start klockan 16:05
1 66 Karamalmens skola (3)
2 120 Smedsby skola
3 30 Eklöfska skola
4 24 Dickursby skola
5 63 Höjdens skola
6 199 Molpe skola
7 37 Granhultsskolan (2)
8 74 Kungsgårdsskolan (2)
Heat 12 upprop klockan 15:53, start klockan 16:08
1 134 Strömborgska skola (3)
2 25 Dickursby skola (2)
3 9 Bonäs-Vestersundsby skola
4 118 Sjökulla skola
5 77 Kyrkfjärdens skola
6 1 Boställsskolan
7 131 Storängens skola (2)
8 11 Botby grundskola (2)
Heat 13 upprop klockan 15:56, start klockan 16:11
1 91 Mattlidens skola (3)
2 145 Vindängens skola (2)
3 94 Minervaskolan
4 138 Vasa övningsskola
5 99 Nordsjö lågstadieskola
6 217 Snappertuna skola
7 65 Karamalmens skola (2)
8 127 Staffansby lågstadieskola (2)
Heat 14 upprop klockan 15:59, start klockan 16:14
2 70 Kottby Lågstadieskola (2)
3 66 Katarinaskolan
4 71 Kristinestads skola
5 31 Finno skola
6 22 Degerö lågstadieskola
7 148 Vårberga skola (2)
8 121 Smedsby skola (2)
Heat 15 upprop klockan 16:02, start klockan 16:17
2 133 Strömborgska skola (2)
3 8 Bobäcks skola
4 182 Degerby skola
5 93 Mikaelskolan
6 34 Gerby skola
7 139 Vasa övningsskola (2)
8 90 Mattlidens skola (2)
Heat 16 upprop klockan 16:05, start klockan 16:20
2 35 Gerby skola (2)
3 107 S:t Karins svenska skola
4 103 Näs skola
5 170 Uomarinteenkoulu
6 73 Kungsgårdsskolan
7 59 Hoplaxskolan (2)
8 12 Botby grundskola (3)
Heat 17 upprop klockan 16:08, start klockan 16:23
2 171 Uomarinteenkoulu (2)
3 100 Norra Korsholms skola
4 3 Amosparkens skola
5 136 Söderkulla skola
6 109 Sandsund skola
7 27 Drumsö lågstadieskola (2)
8 117 Sirkkala skola (2)
Heat 18 upprop klockan 16:11, start klockan 16:26
2 67 Katarinaskolan (2)
3 36 Granhultsskolan
4 82 Lagstads skola
5 132 Strömborgska skola
6 215 Rödskogs skola
7 23 Degerö lågstadieskola (2)
8 162 Åshöjdens grundskola (2)

Gatustafett 8-manna mixed grundskolor årskurserna 1 - 6

Final

2 heat

139 lag

Heat 1 upprop klockan 16:20, start klockan 16:45
1 39 Granhultsskolan (4)
2 56 Haga skola (2)
3 110 Sandsund skola (2)
4 51 Grundskolan Norsen (3)
5 60 Hoplaxskolan (3)
6 42 Gripsholmsskolan (3)
7 85 Leppätien koulu (2)
8 90 Mattlidens skola (2)
9 140 Vasa övningsskola (3)
10 134 Sundom skola (2)
11 28 Drumsö lågstadieskola (3)
12 62 Hoplaxskolan (5)
13 104 Näs skola (2)
14 17 Centrumskolan (2)
15 59 Hoplaxskolan (2)
16 53 Grundskolan Norsen (5)
17 139 Vasa övningsskola (2)
18 4 Amosparkens skola (2)
19 38 Granhultsskolan (3)
20 41 Gripsholmsskolan (2)
21 5 Amosparkens skola (3)
22 35 Gerby skola (2)
23 102 Norra Korsholms skola (3)
24 70 Kottby Lågstadieskola (2)
25 114 Seminarieskolan (2)
26 67 Katarinaskolan (2)
27 37 Granhultsskolan (2)
28 131 Storängens skola (2)
29 76 Kvevlax lärcenter (2)
30 146 Vindängens skola (3)
31 163 Övermalax skola (2)
32 27 Drumsö lågstadieskola (2)
33 52 Grundskolan Norsen (4)
34 150 Winellska skolan (2)
35 72 Kristinestads skola (2)
36 123 Smedsby-Böle skola (3)
37 129 Stenbackens skola (2)
38 101 Norra Korsholms skola (2)
39 108 S:t Karins svenska skola (2)
40 54 Grundskolan Norsen (6)
41 122 Smedsby-Böle skola (2)
42 15 Centrumskolan i Hangö (2)
43 98 Nedervetil skola (2)
44 154 Ytternäs lågstadium (2)
45 86 Leppätien koulu (3)
46 88 Malms skola (2)
47 50 Grundskolan Norsen (2)
48 141 Vasa övningsskola (4)
49 29 Drumsö lågstadieskola (4)
50 145 Vindängens skola (2)
51 160 Strandnäs skola (2)
52 158 Zachariasskolan (2)
53 152 Yttermalax skola (2)
54 155 Ytternäs lågstadium (3)
55 7 Björneborgs svenska samskola (2)
56 92 Maxmo Kyrkoby skola (2)
57 61 Hoplaxskolan (4)
58 111 Sandsund skola (3)
59 83 Lagstads skola (2)

5 x 50 m tillsammans grundskolor årskurserna 1 - 6

Final

1 heat

2 lag

Heat 1 upprop klockan 16:55, start klockan 17:15
2 77 Kyrkfjärdens skola
3 55 Haga skola

6 x 60 m mixed Undervisning per verksamhetsområde grundskolor årskurserna 1 - 6

Final

1 heat

2 lag

Heat 1 upprop klockan 17:05, start klockan 17:25
2 1 Zacharias Topeliusskolan
3 2 Zacharias Topeliusskolan (2)

6 x 60 m mixed Undervisning per verksamhetsområde andra stadiet

Final

1 heat

2 lag

Heat 1 upprop klockan 17:20, start klockan 17:40
2 1 Optima
3 2 Optima (2)

Gatustafett 8-manna mixed grundskolor årskurserna 1 - 6 (forts. heat 2/2)

Final

2 heat

139 lag

Heat 2 upprop klockan 17:35, start klockan 18:00
1 63 Höjdens skola
2 66 Katarinaskolan
3 77 Kyrkfjärdens skola
4 165 Lappfjärd skola
5 164 Övernäs skola
6 130 Storängens skola
7 74 Kvarnbackens skola
8 119 Skräbböle skola
9 128 Stenbackens skola
10 49 Grundskolan Norsen
11 94 Minervaskolan
12 113 Seminarieskolan
13 112 Sannäs skola
14 82 Lagstads skola
15 100 Norra Korsholms skola
16 40 Gripsholmsskolan
17 95 Mosebacke skola
18 75 Kvevlax lärcenter
19 6 Björneborgs svenska samskola
20 99 Nordsjö lågstadieskola
21 71 Kristinestads skola
22 132 Strömborgska skola
23 69 Kottby Lågstadieskola
24 14 Centrumskolan i Hangö
25 31 Finno skola
26 3 Amosparkens skola
27 65 Kaskö svenska skola
28 157 Zachariasskolan
29 161 Åshöjdens grundskola
30 8 Bobäcks skola
31 96 Mårtensdals skola
32 2 Albert Edelfelts skola / Språkbadet
33 142 Vikinga skola
34 151 Yttermalax skola
35 118 Sjökulla skola
36 87 Malms skola
37 84 Leppätien koulu
38 103 Näs skola
39 144 Vindängens skola
40 73 Kungsgårdsskolan
41 97 Nedervetil skola
42 149 Winellska skolan
43 133 Sundom skola
44 105 Oxhamns skola
45 116 Sirkkala skola
46 124 Solf skola
47 36 Granhultsskolan
48 1 Boställsskolan
49 120 Smedsby skola
50 68 Koskeby skola
51 57 Helsingin Rudolf Steiner -koulu
52 26 Drumsö lågstadieskola
53 32 Forsby skola
54 109 Sandsund skola
55 153 Ytternäs lågstadium
56 106 Risö skola
57 136 Söderkulla skola
58 18 Chydenius skola
59 162 Övermalax skola
60 16 Centrumskolan
61 117 Sjundeå svenska skola
62 115 Kyrkoby skola
63 137 Terjärv skola
64 13 Centralskolan
65 55 Haga skola
66 91 Maxmo Kyrkoby skola
67 19 Cygnaeus skola
68 64 Karamalmens skola
69 159 Strandnäs skola
70 30 Eklöfska skola
71 107 S:t Karins svenska skola
72 143 Villa skola
73 34 Gerby skola
74 33 Generalshagens skola
75 89 Mattlidens skola
76 10 Botby grundskola
77 58 Hoplaxskolan
78 121 Smedsby-Böle skola
79 138 Vasa övningsskola
80 22 Degerö lågstadieskola

5 x 80 m mixed små grundskolor årskurserna 1 - 6

Försök

13 heat

101 lag

Heat 1 upprop klockan 18:35, start klockan 18:50
1 207 Petalax skola (3)
2 235 Virkby skola (2)
3 216 Salpar skola
4 222 Lahden ruotsinkielinen koulu
5 211 Pörtom skola
6 214 Replot-Björkö skola (2)
7 178 Borgby skola (2)
8 186 Grännäs skola (3)
Heat 2 upprop klockan 18:38, start klockan 18:53
1 199 Kyrkbackens skola (4)
2 224 Lahden ruotsinkielinen koulu (3)
3 189 Kapellby skola
4 176 Billnäs skola
5 184 Grännäs skola
6 194 Korsnäs kby skola (2)
7 210 Pojo kyrkoby skola (2)
8 215 Replot-Björkö skola (3)
Heat 3 upprop klockan 18:41, start klockan 18:56
1 246 Övermark skola (4)
2 180 Boxby skola (2)
3 227 Södra Paipis skola
4 213 Replot-Björkö skola
5 193 Korsnäs kby skola
6 181 Bäckby skola (2)
7 223 Lahden ruotsinkielinen koulu (2)
8 221 Solbrinkens skola (3)
Heat 4 upprop klockan 18:44, start klockan 18:59
1 202 Molpe skola (4)
2 198 Kyrkbackens skola (3)
3 236 Västra Närpes skola
4 218 Socklot skola
5 182 Degerby skola
6 232 Tessjö skola (2)
7 228 Södra Paipis skola (2)
8 209 Pjelax skola (3)
Heat 5 upprop klockan 18:47, start klockan 19:02
1 225 Lahden ruotsinkielinen koulu (4)
2 197 Kyrkbackens skola (2)
3 177 Borgby skola
4 186 Gumbostrands skola
5 239 Yttermark skola
6 237 Västra Närpes skola (2)
7 213 Pörtom skola (3)
8 192 Kirjala skola (3)
Heat 6 upprop klockan 18:50, start klockan 19:05
1 239 Västra Närpes skola (4)
2 240 Yttermark skola (2)
3 242 Östersundom skola
4 217 Snappertuna skola
5 205 Petalax skola
6 185 Grännäs skola (2)
7 220 Solbrinkens skola (2)
8 200 Kyrkoby Skola, Vanda (3)
Heat 7 upprop klockan 18:53, start klockan 19:08
1 193 Kirjala skola (4)
2 206 Petalax skola (2)
3 233 Vendlaskolan
4 209 Pojo kyrkoby skola
5 199 Molpe skola
6 208 Pjelax skola (2)
7 204 Månsas lågstadieskola (2)
8 241 Yttermark skola (3)
Heat 8 upprop klockan 18:56, start klockan 19:11
1 208 Petalax skola (4)
2 205 Månsas lågstadieskola (3)
3 207 Pjelax skola
4 234 Virkby skola
5 221 Svartå skola
6 200 Molpe skola (2)
7 218 Snappertuna skola (2)
8 195 Korsnäs kby skola (3)
Heat 9 upprop klockan 18:59, start klockan 19:14
1 194 Kirjala skola (5)
2 190 Kapellby skola (2)
3 210 Pyttis svenska skola
4 235 Västersundoms skola
5 198 Kyrkoby Skola, Vanda
6 202 Munsala skola (2)
7 230 Taklax skola (2)
8 245 Övermark skola (3)
Heat 10 upprop klockan 19:02, start klockan 19:17
1 201 Kyrkoby Skola, Vanda (4)
2 238 Västra Närpes skola (3)
3 231 Tessjö skola
4 203 Månsas lågstadieskola
5 190 Kirjala skola
6 244 Övermark skola (2)
7 187 Gumbostrands skola (2)
8 203 Munsala skola (3)
Heat 11 upprop klockan 19:05, start klockan 19:20
2 191 Kirjala skola (2)
3 195 Kullo skola
4 196 Kyrkbackens skola
5 243 Övermark skola
6 183 Eckerö lågstadium
7 189 Hindhår skola (2)
8 231 Taklax skola (3)
Heat 12 upprop klockan 19:08, start klockan 19:23
2 212 Pörtom skola (2)
3 229 Taklax skola
4 180 Bäckby skola
5 201 Munsala skola
6 226 Såka skola
7 199 Kyrkoby Skola, Vanda (2)
8 201 Molpe skola (3)
Heat 13 upprop klockan 19:11, start klockan 19:26
2 183 Degerby skola (2)
3 179 Boxby skola
4 188 Hindhår skola
5 219 Solbrinkens skola
6 215 Rödskogs skola
7 196 Kullo skola (2)
8 211 Pojo kyrkoby skola (3)

5 x 80 m pojkar grundskolor årskurserna 1 - 6

Försök

24 heat

186 lag

Heat 1 upprop klockan 19:20, start klockan 19:35
1 54 Grundskolan Norsen (6)
2 85 Leppätien koulu (2)
3 144 Vindängens skola
4 116 Sirkkala skola
5 120 Smedsby skola
6 127 Staffansby lågstadieskola (2)
7 95 Minervaskolan (2)
8 42 Gripsholmsskolan (3)
Heat 2 upprop klockan 19:23, start klockan 19:38
1 43 Gripsholmsskolan (4)
2 117 Sirkkala skola (2)
3 10 Botby grundskola
4 89 Mattlidens skola
5 164 Övernäs skola
6 20 Cygnaeus skola (2)
7 76 Kvevlax lärcenter (2)
8 89 Malms skola (3)
Heat 3 upprop klockan 19:26, start klockan 19:41
1 52 Grundskolan Norsen (4)
2 31 Eklöfska skola (2)
3 26 Drumsö lågstadieskola
4 147 Vårberga skola
5 157 Zachariasskolan
6 104 Näs skola (2)
7 100 Nordsjö lågstadieskola (2)
8 86 Leppätien koulu (3)
Heat 4 upprop klockan 19:29, start klockan 19:44
1 63 Hoplaxskolan (6)
2 75 Kvarnbackens skola (2)
3 22 Degerö lågstadieskola
4 112 Sannäs skola
5 31 Finno skola
6 7 Björneborgs svenska samskola (2)
7 15 Centrumskolan i Hangö (2)
8 163 Övermalax skola (2)
Heat 5 upprop klockan 19:32, start klockan 19:47
1 19 Centrumskolan (4)
2 114 Seminarieskolan (2)
3 75 Kvevlax lärcenter
4 95 Mosebacke skola
5 87 Malms skola
6 78 Kyrkfjärdens skola (2)
7 145 Vindängens skola (2)
8 109 S:t Karins svenska skola (3)
Heat 6 upprop klockan 19:35, start klockan 19:50
1 56 Grundskolan Norsen (8)
2 121 Smedsby skola (2)
3 34 Gerby skola
4 30 Eklöfska skola
5 55 Haga skola
6 17 Centrumskolan (2)
7 74 Kungsgårdsskolan (2)
8 60 Hoplaxskolan (3)
Heat 7 upprop klockan 19:38, start klockan 19:53
1 142 Vasa övningsskola (5)
2 59 Hoplaxskolan (2)
3 165 Lappfjärd skola
4 159 Strandnäs skola
5 107 S:t Karins svenska skola
6 110 Sandsund skola (2)
7 83 Lagstads skola (2)
8 164 Övermalax skola (3)
Heat 8 upprop klockan 19:41, start klockan 19:56
1 152 Winellska skolan (4)
2 37 Granhultsskolan (2)
3 156 Zacharias Topeliusskolan
4 105 Oxhamns skola
5 103 Näs skola
6 27 Drumsö lågstadieskola (2)
7 160 Strandnäs skola (2)
8 11 Botby grundskola (2)
Heat 9 upprop klockan 19:44, start klockan 19:59
1 141 Vasa övningsskola (4)
2 150 Winellska skolan (2)
3 170 Uomarinteenkoulu
4 33 Generalshagens skola
5 136 Söderkulla skola
6 67 Katarinaskolan (2)
7 143 Vikinga skola (2)
8 123 Smedsby-Böle skola (3)
Heat 10 upprop klockan 19:47, start klockan 20:02
1 53 Grundskolan Norsen (5)
2 133 Strömborgska skola (2)
3 57 Helsingin Rudolf Steiner -koulu
4 126 Staffansby lågstadieskola
5 73 Kungsgårdsskolan
6 165 Övernäs skola (2)
7 65 Karamalmens skola (2)
8 12 Botby grundskola (3)
Heat 11 upprop klockan 19:50, start klockan 20:05
1 61 Hoplaxskolan (4)
2 131 Storängens skola (2)
3 96 Mårtensdals skola
4 113 Seminarieskolan
5 40 Gripsholmsskolan
6 143 Villa skola
7 56 Haga skola (2)
8 34 Forsby skola (3)
Heat 12 upprop klockan 19:53, start klockan 20:08
1 18 Centrumskolan (3)
2 116 Kyrkoby skola (2)
3 68 Koskeby skola
4 77 Kyrkfjärdens skola
5 6 Björneborgs svenska samskola
6 24 Dickursby skola
7 97 Mårtensdals skola (2)
8 36 Gerby skola (3)
Heat 13 upprop klockan 19:56, start klockan 20:11
1 160 Zachariasskolan (4)
2 152 Yttermalax skola (2)
3 49 Grundskolan Norsen
4 91 Maxmo Kyrkoby skola
5 14 Centrumskolan i Hangö
6 13 Centralskolan
7 33 Forsby skola (2)
8 96 Minervaskolan (3)
Heat 14 upprop klockan 19:59, start klockan 20:14
1 90 Malms skola (4)
2 162 Åshöjdens grundskola (2)
3 117 Sjundeå svenska skola
4 71 Kristinestads skola
5 69 Kottby Lågstadieskola
6 19 Cygnaeus skola
7 23 Degerö lågstadieskola (2)
8 151 Winellska skolan (3)
Heat 15 upprop klockan 20:02, start klockan 20:17
1 62 Hoplaxskolan (5)
2 35 Gerby skola (2)
3 84 Leppätien koulu
4 137 Terjärv skola
5 3 Amosparkens skola
6 1 Boställsskolan
7 158 Zachariasskolan (2)
8 119 Sjökulla skola (2)
Heat 16 upprop klockan 20:05, start klockan 20:20
1 87 Leppätien koulu (4)
2 4 Amosparkens skola (2)
3 138 Vasa övningsskola
4 153 Ytternäs lågstadium
5 128 Stenbackens skola
6 142 Vikinga skola
7 70 Kottby Lågstadieskola (2)
8 51 Grundskolan Norsen (3)
Heat 17 upprop klockan 20:08, start klockan 20:23
1 55 Grundskolan Norsen (7)
2 108 S:t Karins svenska skola (2)
3 149 Winellska skolan
4 162 Övermalax skola
5 133 Sundom skola
6 93 Mikaelskolan
7 101 Norra Korsholms skola (2)
8 159 Zachariasskolan (3)
Heat 18 upprop klockan 20:11, start klockan 20:26
1 103 Norra Korsholms skola (4)
2 50 Grundskolan Norsen (2)
3 121 Smedsby-Böle skola
4 36 Granhultsskolan
5 132 Strömborgska skola
6 106 Risö skola
7 125 Solf skola (2)
8 117 Kyrkoby skola (3)
Heat 19 upprop klockan 20:14, start klockan 20:29
2 137 Söderkulla skola (2)
3 115 Kyrkoby skola
4 124 Solf skola
5 66 Katarinaskolan
6 99 Nordsjö lågstadieskola
7 134 Sundom skola (2)
8 153 Yttermalax skola (3)
Heat 20 upprop klockan 20:17, start klockan 20:32
2 107 Risö skola (2)
3 119 Skräbböle skola
4 94 Minervaskolan
5 130 Storängens skola
6 18 Chydenius skola
7 157 Zacharias Topeliusskolan (2)
8 16 Centrumskolan i Hangö (3)
Heat 21 upprop klockan 20:20, start klockan 20:35
2 88 Malms skola (2)
3 58 Hoplaxskolan
4 63 Höjdens skola
5 118 Sjökulla skola
6 109 Sandsund skola
7 32 Finno skola (2)
8 140 Vasa övningsskola (3)
Heat 22 upprop klockan 20:23, start klockan 20:38
2 41 Gripsholmsskolan (2)
3 82 Lagstads skola
4 8 Bobäcks skola
5 2 Albert Edelfelts skola / Språkbadet
6 74 Kvarnbackens skola
7 90 Mattlidens skola (2)
8 102 Norra Korsholms skola (3)
Heat 23 upprop klockan 20:26, start klockan 20:41
2 139 Vasa övningsskola (2)
3 97 Nedervetil skola
4 16 Centrumskolan
5 65 Kaskö svenska skola
6 161 Åshöjdens grundskola
7 120 Skräbböle skola (2)
8 38 Granhultsskolan (3)
Heat 24 upprop klockan 20:29, start klockan 20:44
2 122 Smedsby-Böle skola (2)
3 100 Norra Korsholms skola
4 64 Karamalmens skola
5 32 Forsby skola
6 151 Yttermalax skola
7 154 Ytternäs lågstadium (2)
8 111 Sandsund skola (3)

lör 21.5.2022

4 x 100 m pojkar grundskolor årskurserna 7 - 9

Försök

11 heat

85 lag

Heat 1 upprop klockan 08:15, start klockan 08:30
1 60 Strandnäs skola (5)
2 15 Grundskolan Norsen (2)
3 52 S:t Olofsskolan
4 32 Kungsvägens skola
5 54 Skärgårdshavets skola
6 51 Oxhamns skola (2)
7 12 Ekenäs högstadieskola (3)
8 45 Mattlidens skola (3)
Heat 2 upprop klockan 08:18, start klockan 08:33
1 46 Mattlidens skola (4)
2 73 Åshöjdens grundskola (2)
3 35 Kyrkby högstadium
4 12 Godby högstadium
5 62 Tegengrenskolan
6 74 Övernäs skola (2)
7 5 Botby grundskola (2)
8 48 Närpes högstadieskola (3)
Heat 3 upprop klockan 08:21, start klockan 08:36
1 76 Övernäs skola (4)
2 6 Cronhjelmskolan (2)
3 14 Grundskolan Norsen
4 43 Mattlidens skola
5 8 Donnerska skolan
6 2 Björneborgs svenska samskola (2)
7 81 Sarlinska skolan (2)
8 58 Strandnäs skola (3)
Heat 4 upprop klockan 08:24, start klockan 08:39
1 48 Mattlidens skola (6)
2 33 Kungsvägens skola (2)
3 10 Ekenäs högstadieskola
4 70 Ådalens skola
5 73 Övernäs skola
6 53 S:t Olofsskolan (2)
7 63 Tegengrenskolan (2)
8 27 Karis svenska högstadium (3)
Heat 5 upprop klockan 08:27, start klockan 08:42
1 59 Strandnäs skola (4)
2 36 Kyrkby högstadium (2)
3 27 Kimitonejdens skola
4 28 Korsholms högstadium
5 46 Närpes högstadieskola
6 3 Borgaregatans skola
7 11 Ekenäs högstadieskola (2)
8 52 Oxhamns skola (3)
Heat 6 upprop klockan 08:30, start klockan 08:45
1 68 Vasa övningsskola (5)
2 9 Donnerska skolan (2)
3 18 Hangö högstadium
4 56 Strandnäs skola
5 21 Hoplaxskolan
6 68 Zachariasskolan
7 56 Storängens skola (2)
8 74 Åshöjdens grundskola (3)
Heat 7 upprop klockan 08:33, start klockan 08:48
1 67 Vasa övningsskola (4)
2 61 Sursik skola (2)
3 25 Karis svenska högstadium
4 37 Källhagens skola
5 22 Högstadiet i Petalax
6 80 Sarlinska skolan
7 14 Godby högstadium (3)
8 37 Kyrkby högstadium (3)
Heat 8 upprop klockan 08:36, start klockan 08:51
1 47 Mattlidens skola (5)
2 65 Vasa övningsskola (2)
3 24 Höjdens skola
4 17 Hagelstamska skolan
5 66 Winellska skolan
6 5 Cronhjelmskolan
7 47 Närpes högstadieskola (2)
8 75 Övernäs skola (3)
Heat 9 upprop klockan 08:39, start klockan 08:54
1 49 Närpes högstadieskola (4)
2 60 Strömborgska skola (2)
3 45 Mikaelskolan
4 34 Kyrkbackens skola
5 55 Storängens skola
6 60 Sursik skola
7 57 Strandnäs skola (2)
8 82 Sarlinska skolan (3)
Heat 10 upprop klockan 08:42, start klockan 08:57
2 26 Karis svenska högstadium (2)
3 19 Helsinge skola
4 1 Björneborgs svenska samskola
5 50 Oxhamns skola
6 4 Botby grundskola
7 13 Godby högstadium (2)
8 66 Vasa övningsskola (3)
Heat 11 upprop klockan 08:45, start klockan 09:00
2 69 Zachariasskolan (2)
3 59 Strömborgska skola
4 64 Vasa övningsskola
5 72 Åshöjdens grundskola
6 39 Lagstads skola
7 44 Mattlidens skola (2)

4 x 100 m flickor grundskolor årskurserna 7 - 9

Försök

14 heat

107 lag

Heat 1 upprop klockan 08:50, start klockan 09:05
1 60 Strandnäs skola (5)
2 69 Zachariasskolan (2)
3 5 Cronhjelmskolan
4 25 Karis svenska högstadium
5 64 Vasa övningsskola
6 47 Närpes högstadieskola (2)
7 82 Sarlinska skolan (3)
8 45 Mattlidens skola (3)
Heat 2 upprop klockan 08:53, start klockan 09:08
1 47 Mattlidens skola (5)
2 4 Borgaregatans skola (2)
3 17 Hagelstamska skolan
4 22 Högstadiet i Petalax
5 60 Sursik skola
6 57 Strandnäs skola (2)
7 5 Botby grundskola (2)
8 74 Åshöjdens grundskola (3)
Heat 3 upprop klockan 08:56, start klockan 09:11
1 46 Mattlidens skola (4)
2 75 Övernäs skola (3)
3 70 Ådalens skola
4 56 Strandnäs skola
5 10 Ekenäs högstadieskola
6 67 Winellska skolan (2)
7 57 Storängens skola (3)
8 33 Kristinestads högstadieskola (3)
Heat 4 upprop klockan 08:59, start klockan 09:14
1 70 Winellska skolan (5)
2 22 Hoplaxskolan (2)
3 32 Kungsvägens skola
4 6 Dalsbruks skola
5 72 Åshöjdens grundskola
6 36 Kyrkby högstadium (2)
7 53 S:t Olofsskolan (2)
8 6 Botby grundskola (3)
Heat 5 upprop klockan 09:02, start klockan 09:17
1 76 Övernäs skola (4)
2 56 Storängens skola (2)
3 14 Grundskolan Norsen
4 45 Mikaelskolan
5 35 Kyrkby högstadium
6 33 Kungsvägens skola (2)
7 19 Hangö högstadium (2)
8 52 Oxhamns skola (3)
Heat 6 upprop klockan 09:05, start klockan 09:20
1 25 Hoplaxskolan (5)
2 44 Mattlidens skola (2)
3 27 Kimitonejdens skola
4 62 Tegengrenskolan
5 39 Lagstads skola
6 71 Ådalens skola (2)
7 73 Åshöjdens grundskola (2)
8 48 Närpes högstadieskola (3)
Heat 7 upprop klockan 09:08, start klockan 09:23
1 24 Hoplaxskolan (4)
2 43 Lyceiparkens skola (2)
3 43 Mattlidens skola
4 50 Oxhamns skola
5 52 S:t Olofsskolan
6 9 Donnerska skolan (2)
7 63 Tegengrenskolan (2)
8 38 Kyrkby högstadium (4)
Heat 8 upprop klockan 09:11, start klockan 09:26
1 77 Övernäs skola (5)
2 65 Vasa övningsskola (2)
3 46 Närpes högstadieskola
4 21 Hoplaxskolan
5 12 Godby högstadium
6 15 Grundskolan Norsen (2)
7 28 Kimitonejdens skola (2)
8 68 Winellska skolan (3)
Heat 9 upprop klockan 09:14, start klockan 09:29
1 48 Mattlidens skola (6)
2 32 Kristinestads högstadieskola (2)
3 59 Strömborgska skola
4 73 Övernäs skola
5 3 Borgaregatans skola
6 29 Korsholms högstadium (2)
7 12 Ekenäs högstadieskola (3)
8 23 Hoplaxskolan (3)
Heat 10 upprop klockan 09:17, start klockan 09:32
2 11 Ekenäs högstadieskola (2)
3 19 Helsinge skola
4 68 Zachariasskolan
5 24 Höjdens skola
6 61 Sursik skola (2)
7 26 Karis svenska högstadium (2)
8 59 Strandnäs skola (4)
Heat 11 upprop klockan 09:20, start klockan 09:35
2 16 Grundskolan Norsen (3)
3 42 Lyceiparkens skola
4 8 Donnerska skolan
5 37 Källhagens skola
6 81 Sarlinska skolan (2)
7 2 Björneborgs svenska samskola (2)
8 67 Vasa övningsskola (4)
Heat 12 upprop klockan 09:23, start klockan 09:38
2 6 Cronhjelmskolan (2)
3 55 Storängens skola
4 31 Kristinestads högstadieskola
5 54 Skärgårdshavets skola
6 74 Övernäs skola (2)
7 13 Godby högstadium (2)
8 54 S:t Olofsskolan (3)
Heat 13 upprop klockan 09:26, start klockan 09:41
2 51 Oxhamns skola (2)
3 4 Botby grundskola
4 34 Kyrkbackens skola
5 80 Sarlinska skolan
6 7 Dalsbruks skola (2)
7 58 Strandnäs skola (3)
8 69 Winellska skolan (4)
Heat 14 upprop klockan 09:29, start klockan 09:44
2 66 Vasa övningsskola (3)
3 18 Hangö högstadium
4 66 Winellska skolan
5 28 Korsholms högstadium
6 1 Björneborgs svenska samskola
7 37 Kyrkby högstadium (3)
8 83 Sarlinska skolan (4)

4 x 100 m flickor andra stadiet

Försök

5 heat

34 lag

Heat 1 upprop klockan 09:35, start klockan 09:50
2 31 Vörå samgymnasium
3 8 Gymnasiet Grankulla samskola
4 28 Tölö gymnasium
5 23 Pargas svenska gymnasium
6 3 Borgå Gymnasium
7 30 Vasa gymnasium (2)
8 24 Pargas svenska gymnasium (2)
Heat 2 upprop klockan 09:38, start klockan 09:53
2 36 Yrkesakademin i Österbotten (2)
3 13 Jakobstads gymnasium
4 16 Katedralskolan i Åbo
5 4 Brändö gymnasium
6 24 Pedersöre gymnasium
7 32 Vörå samgymnasium (2)
8 31 Vasa övningsskola (2)
Heat 3 upprop klockan 09:41, start klockan 09:56
2 5 Brändö gymnasium (2)
3 12 Helsingin Rudolf Steiner -koulu
4 30 Vasa övningsskola
5 35 Yrkesakademin i Österbotten
6 21 Mattlidens gymnasium
7 6 Ekenäs högstadieskola
8 14 Jakobstads gymnasium (2)
Heat 4 upprop klockan 09:44, start klockan 09:59
2 27 Topeliusgymnasiet i Nykarleby
3 25 Sibbo gymnasium
4 1 Axxell
5 2 Björneborgs svenska samskola
6 17 Korsholms gymnasium
7 4 Borgå Gymnasium (2)
8 32 Vasa övningsskola (3)
Heat 5 upprop klockan 09:47, start klockan 10:02
2 17 Katedralskolan i Åbo (2)
3 29 Vasa gymnasium
4 9 Gymnasiet Lärkan
5 22 Närpes gymnasium
6 15 Karleby svenska gymnasium
7 28 Topeliusgymnasiet i Nykarleby (2)

4 x 100 m pojkar andra stadiet

Försök

4 heat

26 lag

Heat 1 upprop klockan 09:55, start klockan 10:05
2 32 Vörå samgymnasium (2)
3 17 Korsholms gymnasium
4 27 Topeliusgymnasiet i Nykarleby
5 35 Yrkesakademin i Österbotten
6 19 Kronoby gymnasium
7 13 Jakobstads gymnasium
8 9 Gymnasiet Grankulla samskola (2)
Heat 2 upprop klockan 09:58, start klockan 10:08
2 14 Jakobstads gymnasium (2)
3 26 Solvalla Idrottsinstitut
4 11 Gymnasiet i Petalax
5 6 Ekenäs högstadieskola
6 30 Vasa övningsskola
7 21 Mattlidens gymnasium
8 36 Yrkesakademin i Österbotten (2)
Heat 3 upprop klockan 10:01, start klockan 10:11
2 28 Topeliusgymnasiet i Nykarleby (2)
3 28 Tölö gymnasium
4 25 Sibbo gymnasium
5 4 Brändö gymnasium
6 8 Gymnasiet Grankulla samskola
7 1 Axxell
Heat 4 upprop klockan 10:04, start klockan 10:14
2 31 Vasa övningsskola (2)
3 31 Vörå samgymnasium
4 14 Karis-Billnäs gymnasium
5 15 Karleby svenska gymnasium
6 2 Björneborgs svenska samskola
7 22 Närpes gymnasium

8 x 50 m mixed grundskolor årskurserna 1 - 4 (efter resultat från försöksheaten)

Semifinal

3 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 10:05, start klockan 10:20
Heat 2 upprop klockan 10:08, start klockan 10:23
Heat 3 upprop klockan 10:11, start klockan 10:26

5 x 80 m mixed små grundskolor årskurserna 1 - 6 (efter resultat från försöksheaten)

Semifinal

3 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 10:15, start klockan 10:30
Heat 2 upprop klockan 10:18, start klockan 10:33
Heat 3 upprop klockan 10:21, start klockan 10:36

5 x 80 m pojkar grundskolor årskurserna 1 - 6 (efter resultat från försöksheaten)

Semifinal

4 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 10:25, start klockan 10:40
Heat 2 upprop klockan 10:28, start klockan 10:43
Heat 3 upprop klockan 10:31, start klockan 10:46
Heat 4 upprop klockan 10:34, start klockan 10:49

5 x 80 m flickor grundskolor årskurserna 1 - 6 (efter resultat från försöksheaten)

Semifinal

4 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 10:40, start klockan 10:55
Heat 2 upprop klockan 10:43, start klockan 10:58
Heat 3 upprop klockan 10:46, start klockan 11:01
Heat 4 upprop klockan 10:49, start klockan 11:04

Dubbel svensk stafett mixed årskurderna 7 - 9

Försök

7 heat

49 lag

Heat 1 upprop klockan 10:45, start klockan 11:10
2 8 Donnerska skolan
3 4 Botby grundskola
4 11 Ekenäs högstadieskola (2)
5 18 Hangö högstadium
6 15 Grundskolan Norsen (2)
7 26 Karis svenska högstadium (2)
8 65 Vasa övningsskola (2)
Heat 2 upprop klockan 10:53, start klockan 11:18
2 62 Tegengrenskolan
3 46 Närpes högstadieskola
4 32 Kungsvägens skola
5 37 Källhagens skola
6 14 Grundskolan Norsen
7 36 Kyrkby högstadium (2)
8 57 Strandnäs skola (2)
Heat 3 upprop klockan 11:01, start klockan 11:26
2 10 Ekenäs högstadieskola
3 19 Helsinge skola
4 22 Högstadiet i Petalax
5 67 Winellska skolan (2)
6 56 Strandnäs skola
7 50 Oxhamns skola
8 73 Åshöjdens grundskola (2)
Heat 4 upprop klockan 11:09, start klockan 11:34
2 68 Zachariasskolan
3 64 Vasa övningsskola
4 52 S:t Olofsskolan
5 1 Björneborgs svenska samskola
6 24 Höjdens skola
7 80 Sarlinska skolan
8 51 Oxhamns skola (2)
Heat 5 upprop klockan 11:17, start klockan 11:42
2 25 Karis svenska högstadium
3 2 Björneborgs svenska samskola (2)
4 12 Godby högstadium
5 70 Ådalens skola
6 17 Hagelstamska skolan
7 31 Kristinestads högstadieskola
8 47 Närpes högstadieskola (2)
Heat 6 upprop klockan 11:25, start klockan 11:50
2 27 Kimitonejdens skola
3 3 Borgaregatans skola
4 60 Sursik skola
5 66 Winellska skolan
6 55 Storängens skola
7 73 Övernäs skola
8 81 Sarlinska skolan (2)
Heat 7 upprop klockan 11:33, start klockan 11:58
2 74 Övernäs skola (2)
3 43 Mattlidens skola
4 72 Åshöjdens grundskola
5 35 Kyrkby högstadium
6 39 Lagstads skola
7 69 Zachariasskolan (2)
8 58 Strandnäs skola (3)

12 x 80 m mixed grundskolor årskurserna 1 - 6

Försök

5 heat

164 lag

Heat 1 upprop klockan 11:50, start klockan 12:10
1 143 Villa skola
2 165 Lappfjärd skola
3 73 Kungsgårdsskolan
4 89 Mattlidens skola
5 58 Hoplaxskolan
6 201 Munsala skola
7 75 Kvevlax lärcenter
8 130 Storängens skola
9 135 Svenska skolan i Hyvinge
10 57 Helsingin Rudolf Steiner -koulu
11 95 Mosebacke skola
12 199 Molpe skola
13 19 Cygnaeus skola
14 1 Boställsskolan
15 34 Gerby skola
16 164 Övernäs skola
17 229 Taklax skola
18 33 Generalshagens skola
19 105 Oxhamns skola
20 114 Seminarieskolan (2)
21 150 Winellska skolan (2)
22 122 Smedsby-Böle skola (2)
23 129 Stenbackens skola (2)
24 70 Kottby Lågstadieskola (2)
25 67 Katarinaskolan (2)
26 214 Replot-Björkö skola (2)
27 125 Solf skola (2)
28 104 Näs skola (2)
29 158 Zachariasskolan (2)
30 153 Yttermalax skola (3)
31 102 Norra Korsholms skola (3)
32 141 Vasa övningsskola (4)
Heat 2 upprop klockan 12:00, start klockan 12:20
1 9 Bonäs-Vestersundsby skola
2 210 Pyttis svenska skola
3 82 Lagstads skola
4 162 Övermalax skola
5 243 Övermark skola
6 97 Nedervetil skola
7 215 Rödskogs skola
8 6 Björneborgs svenska samskola
9 236 Västra Närpes skola
10 142 Vikinga skola
11 226 Såka skola
12 239 Yttermark skola
13 64 Karamalmens skola
14 124 Solf skola
15 144 Vindängens skola
16 203 Månsas lågstadieskola
17 193 Korsnäs kby skola
18 81 Lagmans skola
19 109 Sandsund skola
20 9 Bobäcks skola (2)
21 131 Storängens skola (2)
22 17 Centrumskolan (2)
23 78 Kyrkfjärdens skola (2)
24 116 Kyrkoby skola (2)
25 212 Pörtom skola (2)
26 37 Granhultsskolan (2)
27 165 Övernäs skola (2)
28 96 Mosebacke skola (2)
29 28 Drumsö lågstadieskola (3)
30 51 Grundskolan Norsen (3)
31 140 Vasa övningsskola (3)
32 61 Hoplaxskolan (4)
33 56 Grundskolan Norsen (8)
Heat 3 upprop klockan 12:10, start klockan 12:30
1 36 Granhultsskolan
2 120 Smedsby skola
3 207 Pjelax skola
4 78 Kyrkostrands skola
5 16 Centrumskolan
6 55 Haga skola
7 198 Kyrkoby Skola, Vanda
8 117 Sjundeå svenska skola
9 10 Botby grundskola
10 77 Kyrkfjärdens skola
11 138 Vasa övningsskola
12 149 Winellska skolan
13 128 Stenbackens skola
14 71 Kristinestads skola
15 175 Bemböle skola
16 157 Zachariasskolan
17 31 Finno skola
18 103 Näs skola
19 95 Minervaskolan (2)
20 7 Björneborgs svenska samskola (2)
21 137 Söderkulla skola (2)
22 240 Yttermark skola (2)
23 74 Kungsgårdsskolan (2)
24 50 Grundskolan Norsen (2)
25 27 Drumsö lågstadieskola (2)
26 41 Gripsholmsskolan (2)
27 143 Vikinga skola (2)
28 163 Övermalax skola (2)
29 111 Sandsund skola (3)
30 60 Hoplaxskolan (3)
31 238 Västra Närpes skola (3)
32 52 Grundskolan Norsen (4)
33 55 Grundskolan Norsen (7)
Heat 4 upprop klockan 12:40, start klockan 13:00
1 66 Katarinaskolan
2 125 Språkbadsskolan
3 94 Minervaskolan
4 91 Maxmo Kyrkoby skola
5 40 Gripsholmsskolan
6 49 Grundskolan Norsen
7 100 Norra Korsholms skola
8 156 Zacharias Topeliusskolan
9 116 Sirkkala skola
10 96 Mårtensdals skola
11 74 Kvarnbackens skola
12 43 Grundskolan Norsen
13 205 Petalax skola
14 121 Smedsby-Böle skola
15 115 Kyrkoby skola
16 224 Särkimo skola
17 153 Ytternäs lågstadium
18 161 Åshöjdens grundskola
19 152 Yttermalax skola (2)
20 56 Haga skola (2)
21 76 Kvevlax lärcenter (2)
22 139 Vasa övningsskola (2)
23 134 Sundom skola (2)
24 237 Västra Närpes skola (2)
25 11 Botby grundskola (2)
26 194 Korsnäs kby skola (2)
27 59 Hoplaxskolan (2)
28 44 Grundskolan Norsen (2)
29 18 Centrumskolan (3)
30 105 Näs skola (3)
31 36 Gerby skola (3)
32 142 Vasa övningsskola (5)
33 54 Grundskolan Norsen (6)
Heat 5 upprop klockan 12:50, start klockan 13:10
1 18 Chydenius skola
2 63 Höjdens skola
3 136 Söderkulla skola
4 8 Bobäcks skola
5 211 Pörtom skola
6 26 Drumsö lågstadieskola
7 69 Kottby Lågstadieskola
8 133 Sundom skola
9 137 Terjärv skola
10 106 Risö skola
11 170 Uomarinteenkoulu
12 68 Koskeby skola
13 159 Strandnäs skola
14 213 Replot-Björkö skola
15 151 Yttermalax skola
16 13 Centralskolan
17 113 Seminarieskolan
18 65 Kaskö svenska skola
19 84 Lappfjärd skola (2)
20 118 Sjundeå svenska skola (2)
21 35 Gerby skola (2)
22 117 Sirkkala skola (2)
23 20 Cygnaeus skola (2)
24 145 Vindängens skola (2)
25 110 Sandsund skola (2)
26 154 Ytternäs lågstadium (2)
27 101 Norra Korsholms skola (2)
28 90 Mattlidens skola (2)
29 123 Smedsby-Böle skola (3)
30 42 Gripsholmsskolan (3)
31 130 Stenbackens skola (3)
32 62 Hoplaxskolan (5)
33 53 Grundskolan Norsen (5)

Gatustafett 5-manna flickor grundskolor årskurserna 7 - 9

Final

1 heat

69 lag

Heat 1 upprop klockan 13:00, start klockan 13:20
1 31 Kristinestads högstadieskola
2 40 Lovisavikens skola
3 8 Donnerska skolan
4 39 Lagstads skola
5 61 Sursik skola (2)
6 44 Mattlidens skola (2)
7 70 Ådalens skola
8 17 Hagelstamska skolan
9 4 Botby grundskola
10 9 Donnerska skolan (2)
11 60 Sursik skola
12 71 Ådalens skola (2)
13 46 Närpes högstadieskola
14 50 Oxhamns skola
15 6 Botby grundskola (3)
16 32 Kungsvägens skola
17 74 Övernäs skola (2)
18 42 Lyceiparkens skola
19 57 Strandnäs skola (2)
20 3 Borgaregatans skola
21 11 Ekenäs högstadieskola (2)
22 28 Korsholms högstadium
23 20 Helsingin Rudolf Steiner -koulu
24 1 Björneborgs svenska samskola
25 2 Björneborgs svenska samskola (2)
26 80 Sarlinska skolan
27 15 Grundskolan Norsen (2)
28 54 Skärgårdshavets skola
29 51 Oxhamns skola (2)
30 35 Kyrkby högstadium
31 12 Godby högstadium
32 16 Grundskolan Norsen (3)
33 25 Karis svenska högstadium
34 24 Höjdens skola
35 22 Högstadiet i Petalax
36 52 S:t Olofsskolan
37 81 Sarlinska skolan (2)
38 27 Kimitonejdens skola
39 66 Winellska skolan
40 55 Storängens skola
41 62 Tegengrenskolan
42 68 Zachariasskolan
43 33 Kungsvägens skola (2)
44 69 Zachariasskolan (2)
45 63 Tegengrenskolan (2)
46 65 Vasa övningsskola (2)
47 45 Mikaelskolan
48 72 Åshöjdens grundskola
49 37 Källhagens skola
50 21 Hoplaxskolan
51 64 Vasa övningsskola
52 5 Cronhjelmskolan
53 18 Hangö högstadium
54 58 Strandnäs skola (3)
55 59 Strömborgska skola
56 43 Mattlidens skola
57 36 Kyrkby högstadium (2)
58 29 Korsholms högstadium (2)
59 53 S:t Olofsskolan (2)
60 56 Strandnäs skola
61 14 Grundskolan Norsen
62 38 Källhagens skola (2)
63 47 Närpes högstadieskola (2)
64 73 Övernäs skola
65 10 Ekenäs högstadieskola
66 19 Helsinge skola
67 67 Winellska skolan (2)
68 5 Botby grundskola (2)
69 22 Hoplaxskolan (2)

Gatustafett 5-manna pojkar grundskolor årskurserna 7 - 9

Final

1 heat

70 lag

Heat 1 upprop klockan 13:20, start klockan 13:40
1 63 Tegengrenskolan (2)
2 57 Strandnäs skola (2)
3 9 Donnerska skolan (2)
4 30 Korsholms högstadium (3)
5 55 Storängens skola
6 80 Sarlinska skolan
7 18 Hangö högstadium
8 4 Botby grundskola
9 40 Lovisavikens skola
10 61 Sursik skola (2)
11 74 Övernäs skola (2)
12 52 S:t Olofsskolan
13 16 Grundskolan Norsen (3)
14 22 Högstadiet i Petalax
15 51 Oxhamns skola (2)
16 62 Tegengrenskolan
17 3 Borgaregatans skola
18 49 Närpes högstadieskola (4)
19 48 Närpes högstadieskola (3)
20 65 Vasa övningsskola (2)
21 64 Vasa övningsskola
22 11 Ekenäs högstadieskola (2)
23 68 Zachariasskolan
24 69 Zachariasskolan (2)
25 1 Björneborgs svenska samskola
26 10 Ekenäs högstadieskola
27 32 Kungsvägens skola
28 35 Kyrkby högstadium
29 34 Kyrkbackens skola
30 41 Lovisavikens skola (2)
31 67 Winellska skolan (2)
32 17 Hagelstamska skolan
33 37 Källhagens skola
34 12 Godby högstadium
35 21 Hoplaxskolan
36 13 Godby högstadium (2)
37 56 Strandnäs skola
38 8 Donnerska skolan
39 50 Oxhamns skola
40 58 Strandnäs skola (3)
41 27 Kimitonejdens skola
42 43 Mattlidens skola
43 54 Skärgårdshavets skola
44 33 Kungsvägens skola (2)
45 53 S:t Olofsskolan (2)
46 72 Åshöjdens grundskola
47 25 Karis svenska högstadium
48 28 Korsholms högstadium
49 26 Karis svenska högstadium (2)
50 66 Winellska skolan
51 70 Ådalens skola
52 5 Cronhjelmskolan
53 44 Mattlidens skola (2)
54 24 Höjdens skola
55 38 Källhagens skola (2)
56 36 Kyrkby högstadium (2)
57 23 Högstadiet i Petalax (2)
58 29 Korsholms högstadium (2)
59 71 Ådalens skola (2)
60 15 Grundskolan Norsen (2)
61 20 Helsingin Rudolf Steiner -koulu
62 46 Närpes högstadieskola
63 45 Mikaelskolan
64 14 Grundskolan Norsen
65 73 Övernäs skola
66 39 Lagstads skola
67 2 Björneborgs svenska samskola (2)
68 47 Närpes högstadieskola (2)
69 19 Helsinge skola
70 60 Sursik skola

Gatustafett 5-manna flickor andra stadiet

Final

1 heat

25 lag

Heat 1 upprop klockan 13:50, start klockan 14:10
1 27 Topeliusgymnasiet i Nykarleby
2 19 Kronoby gymnasium
3 5 Brändö gymnasium (2)
4 15 Karleby svenska gymnasium
5 28 Tölö gymnasium
6 29 Vasa gymnasium
7 10 Gymnasiet Lärkan (2)
8 8 Gymnasiet Grankulla samskola
9 6 Ekenäs högstadieskola
10 24 Pedersöre gymnasium
11 13 Jakobstads gymnasium
12 32 Vörå samgymnasium (2)
13 16 Katedralskolan i Åbo
14 33 Vörå samgymnasium (3)
15 25 Sibbo gymnasium
16 21 Mattlidens gymnasium
17 7 Ekenäs högstadieskola (2)
18 9 Gymnasiet Lärkan
19 23 Pargas svenska gymnasium
20 34 Vörå samgymnasium (4)
21 17 Korsholms gymnasium
22 31 Vörå samgymnasium
23 4 Brändö gymnasium
24 18 Kristinestads högstadieskola
25 30 Vasa övningsskola

Gatustafett 10-manna pojkar andra stadiet

Final

1 heat

14 lag

Heat 1 upprop klockan 14:10, start klockan 14:30
1 17 Korsholms gymnasium
2 27 Topeliusgymnasiet i Nykarleby
3 8 Gymnasiet Grankulla samskola
4 13 Jakobstads gymnasium
5 6 Ekenäs högstadieskola
6 31 Vörå samgymnasium
7 28 Tölö gymnasium
8 15 Karleby svenska gymnasium
9 30 Vasa övningsskola
10 21 Mattlidens gymnasium
11 4 Brändö gymnasium
12 32 Vörå samgymnasium (2)
13 20 Lovisa Gymnasium
14 14 Karis-Billnäs gymnasium

4 x 100 m flickor grundskolor årskurserna 7 - 9 (efter resultat från försöksheaten)

Final

1 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 14:35, start klockan 14:50

18 x 100 m pojkar grundskolor årskurserna 7 - 9

Final

1 heat

23 lag

Heat 1 upprop klockan 14:40, start klockan 15:00
1 39 Lagstads skola
2 14 Grundskolan Norsen
3 10 Ekenäs högstadieskola
4 3 Borgaregatans skola
5 66 Winellska skolan
6 46 Närpes högstadieskola
7 28 Korsholms högstadium
8 17 Hagelstamska skolan
9 62 Tegengrenskolan
10 37 Källhagens skola
11 21 Hoplaxskolan
12 22 Högstadiet i Petalax
13 43 Mattlidens skola
14 32 Kungsvägens skola
15 56 Strandnäs skola
16 60 Sursik skola
17 72 Åshöjdens grundskola
18 52 S:t Olofsskolan
19 55 Storängens skola
20 64 Vasa övningsskola
21 50 Oxhamns skola
22 70 Ådalens skola
23 25 Karis svenska högstadium

12 x 100 m flickor andra stadiet (preliminär, slutgiltig publiceras efter 21.05.2022 klockan 13:00)

Final

1 heat

18 lag

Heat 1 upprop klockan 14:45, start klockan 15:15
1 8 Gymnasiet Grankulla samskola
2 24 Pedersöre gymnasium
3 21 Mattlidens gymnasium
4 31 Vörå samgymnasium
5 32 Vörå samgymnasium (2)
6 3 Borgå Gymnasium
7 28 Tölö gymnasium
8 6 Ekenäs högstadieskola
9 9 Gymnasiet Lärkan
10 16 Katedralskolan i Åbo
11 29 Vasa gymnasium
12 4 Brändö gymnasium
13 17 Korsholms gymnasium
14 13 Jakobstads gymnasium
15 30 Vasa övningsskola
16 19 Kronoby gymnasium
17 35 Yrkesakademin i Österbotten
18 31 Vasa övningsskola (2)

4 x 100 m pojkar andra stadiet (efter resultat från försöksheaten)

Final

1 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 15:15, start klockan 15:30

12 x 80 m mixed grundskolor årskurserna 1 - 6 (efter resultat från försöksheaten)

Final

1 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 15:40, start klockan 16:05

4 x 100 m flickor andra stadiet (efter resultat från försöksheaten)

Final

1 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 16:00, start klockan 16:15

Dubbel svensk stafett mixed årskurderna 7 - 9 (efter resultat från försöksheaten)

Final

1 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 16:05, start klockan 16:25

8 x 50 m mixed grundskolor årskurserna 1 - 4 (efter resultat från semifinalheaten)

Final

1 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 16:25, start klockan 16:40

5 x 80 m mixed små grundskolor årskurserna 1 - 6 (efter resultat från semifinalheaten)

Final

1 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 16:35, start klockan 16:50

5 x 80 m pojkar grundskolor årskurserna 1 - 6 (efter resultat från semifinalheaten)

Final

1 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 16:45, start klockan 17:00

Dubbel svensk stafett mixed andra stadiet (preliminär, slutgiltig publiceras efter 21.05.2022 klockan 13:00)

Final

4 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 16:50, start klockan 17:10
Heat 2 upprop klockan 17:00, start klockan 17:20
Heat 3 upprop klockan 17:10, start klockan 17:30
Heat 4 upprop klockan 17:20, start klockan 17:40

5 x 80 m flickor grundskolor årskurserna 1 - 6 (efter resultat från semifinalheaten)

Final

1 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 17:30, start klockan 17:45

4 x 100 m pojkar grundskolor årskurserna 7 - 9 (efter resultat från försöksheaten)

Final

1 heat

0 lag

Heat 1 upprop klockan 17:40, start klockan 17:55

18 x 80 m flickor grundskolor årskurserna 7 - 9 (preliminär, slutgiltig publiceras efter 21.05.2022 klockan 13:00)

Final

1 heat

31 lag

Heat 1 upprop klockan 17:45, start klockan 18:15
1 14 Grundskolan Norsen
2 40 Lovisavikens skola
3 72 Åshöjdens grundskola
4 10 Ekenäs högstadieskola
5 22 Högstadiet i Petalax
6 8 Donnerska skolan
7 25 Karis svenska högstadium
8 1 Björneborgs svenska samskola
9 56 Strandnäs skola
10 21 Hoplaxskolan
11 50 Oxhamns skola
12 64 Vasa övningsskola
13 55 Storängens skola
14 60 Sursik skola
15 73 Övernäs skola
16 5 Cronhjelmskolan
17 28 Korsholms högstadium
18 67 Winellska skolan (2)
19 37 Källhagens skola
20 52 S:t Olofsskolan
21 39 Lagstads skola
22 17 Hagelstamska skolan
23 46 Närpes högstadieskola
24 44 Mattlidens skola (2)
25 80 Sarlinska skolan
26 32 Kungsvägens skola
27 70 Ådalens skola
28 3 Borgaregatans skola
29 66 Winellska skolan
30 62 Tegengrenskolan
31 43 Mattlidens skola
Vissa lopp kan ha preliminära heatindelningar. Detta beror på att vi inte vet exakt vilka lag som delta innan bekräftelsetiden gått ut.